Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID)RFID (Radio Frequency Identification), nesneleri Radyo Frekansı ile Tanıma, Tanımlama teknolojisidir ve RFID teknolojisinin geçmişi 50 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.
Bugüne kadar RFID vergi toplama, bilet kesme ve araç tespiti gibi pek çok işlemde kullanılmış, son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle ve bununla beraber Etkin Tedarik Zinciri Yönetimi ve maliyet kontrolüne verilen önemin artmasıyla RFID teknolojisinin kullanım alanları yaygınlaşmıştır. RFID sistemi 3 bölümden oluşmaktadır.
RFID Etiketi
Elektronik Ürün Kodlarının (EPC) depolandığı RFID etiketleri, depolanan veri ile fiziksel ürünü ilişkilendirmek için kullanılan bir araçtır. Bir başka deyişle RFID etiketi barkod gibi bir veri taşıyıcısıdır. Her RFID etiketi üzerinde ürün tanımlama verisinin (EPC) depolandığı bir çip bulunur.
Standart barkodlar, sadece ürün ve üretici özelliklerini tanımlama özelliðine sahiptirler. Öte yandan RFID etiketleri her bir ürüne ilişkin öznel tanımlama kriterleri barındırdığı için, ürünle ilişkili tüm tarihsel süreç tanım bilgilerini de içerir. Bu sayede ürünün üretiminden son tüketiciye teslimatına kadar geçen sürecin herhangi bir anında ürünün her tür bilgisine erişilebilir.
RFID teknolojilerinin diğer veri toplama sistemlerine nazaran üstünlükleri etiketlerin okunabilmesi için bir görüş alanına ihtiyacı olmaması, hareket halindeki nesneler için bile uzaktan okuma yazmaya olanak sağlaması ve çok sayıda nesnenin özelliklerini bir anda okuyabilmesidir.
EPC, Küresel EPC Ağındaki ürünün bilgisine erişim anahtarıdır. Barkod sisteminde olduğu gibi, tedarikçi tarafından palet üzerine iliştirilen etiketin müşteri tarafından okunabilmesi ve anlamlandırılması için, RFID etiketlerinde depolanan EPC veri yapısının da belirli standartları mevcuttur. Ticarette kullanılan mevcut diğer numaralandırma sistemlerinde olduğu gibi EPC de ürünü ve ürünün ait olduğu firmayı tanımlayan numaralardan oluşur. EPC'nin diğer standartlardan farký her bir ürün için ayrı seri numarası içermesi ve dolayısıyla ürünle ilgili tüm bilgilere erişme olanağı sağlamasıdır.
RFID Okuyucusu
Bir antenden ve bir denetleyiciden meydana gelir. Denetleyici veriyi kodlar, kodladığı veriyi çözer, kontrol eder ve depolar. Anten RFID okuyucusu ile RFID etiketi arasında iletişimi sağlar.
RFID Yazılımı
Okuyucular aracılığı ile etiketlere veri yazabilen ve etiketlerden veri okuyabilen yazılım uygulamaları.
Şimdilerde, Wal-Mart, Metro,Tesco, Marks & Spencer, Carrefour gibi dünyaca ünlü perakendeciler üreticilerine RFID teknolojisini kullanmaları konusunda baskı uygulamaktadır.
Hatta bunlardan Metro ve Wal - Mart pek çok tedarikçisiyle RFID uygulamasına geçmiştir.Nalbantoğlu Mah. Akbıyık Cd. No:26/2 HEYKEL / BURSA
Müşteri Hizmetleri : 444 0 258.