1 Ocak 2005 Gündoğumu Tarihi Nedir?


12 basamaklı Evrensel Ürün Kodu (U.P.C.) tanıtıldığından beri 30 yıl geçmiş ve EAN.UCC Sisteminin kullanımı küresel ticareti kolaylaştırmak adına hızla yaygınlaşmıştır. Gelişen ticaret etkinliği için gerekenleri karşılamak için, Tek Tip Kod Konseyi (UCC, yakında GS1 USA olarak ismi değiştirilecektir), 1 Ocak 2005'ten itibaren tüm Amerikan ve Kanada şirketlerini satış noktasında 12-basamaklı U.P.C. Sembollerine ek olarak EAN-8 ve EAN-13 sembollerini tarayacak ve işleyecek kapasiteye sahip olmaları gerektiğini duyurmuştur. UCC “2005 Gündoğumu” olarak adlandırılan bu tarihi şirketlerin tüm hazırlık ve dönüşümlerini tanımlayabilmeleri amacıyla 1997'de duyurmuştur.

2005 Gündoğumu neden önemlidir?

Amerika ve Kanada dışında, dünyadaki perakende ürünler EAN-8 ve EAN-13 sembolleriyle işaretlenirler. Bu ürünleri Amerika ve Kanada'da satabilmek için, üreticiler ürünlerini tekrar 12 basamaklı U.P.C. Sembolleriyle işaretlemek zorundadırlar. Bu da pazarlama için ekstra zaman ve ekstra harcamaya neden olmaktadır. Şirketlerin sistem kapasitelerini U.P.C. Sembollerinde olduğu kadar EAN-8 VE EAN-13 sembollerini de tarayacak ve işleyecek hale getirmeleri, üreticilerin daha geniş bir ürün yelpazesini elde tutmalarına izin verecektir.


EAN-8 ve EAN-13 sembolleriyle tanımlanan ürün sayısı 1 Ocak 2005'ten itibaren hızla artacaktır. Çünkü Amerika ve Kanada dışındaki şirketlere bu tarihten sonra UCC Şirket Prefiksleri yayınlanmayacaktır.Nalbantoğlu Mah. Akbıyık Cd. No:26/2 HEYKEL / BURSA
Müşteri Hizmetleri : 444 0 258.